

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 30 V |
| RoHS | Compliant |
| Max Current Rating | 40 A |
| Hold Current | 1.1 A |
| Time to Trip | 6.6 s |
| Trip Current | 2.2 A |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 200 mΩ |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 70 mΩ |
Stock: 621
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13699
Ext.Price$0.13699
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13699 | $0.13699 |
| 10 | $0.12562 | $1.25620 |
| 50 | $0.11520 | $5.76000 |
| 100 | $0.10709 | $10.70900 |
| 500 | $0.09955 | $49.77500 |
| 1000 | $0.09254 | $92.54000 |
| 3000 | $0.08790 | $263.70000 |
| 5000 | $0.08350 | $417.50000 |
